Şükrü Usta Asırlık Fırın Kebap Evi

Wings ile %10 indirim

Wings Black ile %10 indirim

  • İndirim Wings, Wings Black, Wings Private, Wings Business asıl/ek kartlar için geçerlidir.
  • İndirim kredi kartı ekstrenize TL tutar olarak yansıtılacaktır.
  • Bu indirim, başka indirim veya kampanyalarla birleştirilemez.

Burası bir Konya klasiği, ünlüsü, şahanesi, efsanesi. Sadece fırın kebabı yapıyor. Fırın kebabı deyip geçmemek lazım kendisinin geçmişinin Selçuklular’a kadar yolu var: Şükrü Usta Asırlık Fırın Kebap Evi

Şükrü Usta Asırlık Fırın Kebap Evi 1907 yılında kurulmuş.  100 yıllık hazinenin kurucusu Hacı Şükrü Seçmeci. Şimdiyse onun oğlunun, oğlunun oğlu Şükrü Şengönül tarafından işletiliyor.

Lokanta aslında endamını hiç belli etmiyor. Girer girmez gözlere çarpan ilk şey o ünlü taş fırın ve iki masa. Bir de işin alt katı var tabi… Filmin esas oğlanı burada yaşıyor. Mekanın duvarları ve sütunları aynalarla kaplı. Aynalarla kaplı olmayan yerleri ise bir yandan da profesyonel bir koleksiyoncu olan Şükrü Bey’in biriktirdiği radyo, bakraç, ibrik, kazan, terazi, lamba, yayık gibi eşyaları var. Yani hem gözlere hem damaklara hitap ediyor.

Şükrü Usta Asırlık Fırın Kebap Evinde kebap tartılarak veriliyor. Yani kilo kilo et yenebilir. Büyükçe bir pidenin üzerine 100 gr. et konuyor. İşte o eti bol bol soğanla yemek gerekiyor ki gerçek bir lezzet komasına girilsin.

Yapımı oldukça meşakkatli. Öncelikle bir kilo kebap yapılabilmesi için tam üç kilo çiğ et gerekiyor. Etler parçalara ayrıldıktan sonra kocaman bakır leğenlere konuyor. Üzerine tuz ve su eklendikten sonra meşe odunu yanan fırında etin çeşidine göre üç ile yedi saat arasında pişiyor. Tam bir el emeği göz nuru denebilir.

Kaldı ki insan hayatta kaç efsaneyi kilo kilo yiyebilir ki?

Wingscard der ki:

Tüm “Asırlık tatlar ve sevenleri” için…

Yağlı Bilgi

Etini yağlı sevenler kaburganın alt tarafı ve etek kısmından, yağsız sevenler incik, boyun ya da kemiksiz kısmından nasiplenmeli.

Adres

A: Yorgancı Mahmut Mahallesi Dutlu Caddesi No:5/B Konya
T: +90 332 325 28 29
W: www.hacisukru.com.tr

 

Hangi Mutfak :

Kebap

Oturma Kapasitesi :

400 kişi

Otopark/Vale :

Yok

Şükrü Usta Asırlık Fırın Kebap Evi tanıtım videosu