Katmandu için “bildiğimiz tüm zamanların dışında yaşayan bir diyar” dersek abartmış olmayız. Burada zaman başka türlü akıyor çünkü… Yeryüzünün metrelerce yukarısına, kocaman bir vadi üzerine konuşlanan Katmandu, kendini modern hayatın hızlı akışından soyutluyor adeta. 

Katmandu vadisi üzerinde yer alan üç krallıktan biri olan Katmandu, ruhani bir deneyime açılan binlerce yıllık tapınakları ve afili pozlar kesen saraylarıyla yıllanmış bir bilgeliği ziyaretçilerinin önüne seriyor. Şehrin sokakları her biri apayrı bir hikaye anlatan mimari güzellikler tarafından kuşatılmış halde. Sonsuzluğa açılan vadinin tepeleri ise nice seyyahı baştan çıkaracak yeşilliklerin içerisindeki upuzun yürüyüşlerin davetçisi.

Nepal mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği Durbar meydanında yapacağınız turun arından hayata bambaşka bir gözle bakmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Şehrin dört bir yanını saran lezzetli kokular ise tüm damak zevklerine uygun çeşitler sunacak sizlere. Konuk severlik Katmandu’nun benzersiz kültürünün bir parçası ne de olsa.

Katmandu
Nepal
Kategori Adı

Şehirler